Ben Kimim?

1975 Zonguldak Kozlu doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Kozlu’da tamamladıktan sonra, 1993-2008 yılları arasında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümünde lisans eğitimimi tamamladım. 1998 yılında (o zamanki ismi Zonguldak Defterdarlığı) Zonguldak Vergi Dairesi Başkanlığı’nda göreve başladım ve halen Uzman olarak bu kurumda görev yapıyorum. Evliyim ve 2 oğlum var.

Fotoğraf aslında her zaman hayatımın bir parçası oldu; küçüklüğümde babamın yanında siyah&beyaz banyolar içerisinde, karanlık odada fotoğrafın o sihirli oluşumunu izlerdim. Negatif bir görüntünün karta düşmesi ve kaybolması, sonra üzerinde hiç bir görüntü olmayan o bembeyaz kartın banyolardan geçerek gizli görüntünün oluşmaya başlaması… Sihirliydi gerçekten… Bu süreç içerisinde fotoğrafın özellikle baskı teknolojisindeki gelişimine de şahit oldum. Siyah& Beyaz karanlık odadan, renkli dijital sistemlere ve aydınlık odaya geçiş süreci. Bu dönem boyunca nedenini anlamadığım bir şekilde, üniversite yıllarım da dahil olmak üzere, fotoğraf çekmek hiç cezbedememişti beni. Photoshop’un stüdyolarda kullanılmaya başlandığı yıllarda, bende evde Zonguldak’ta bulunan stüdyolara fotoğraf düzenlemeye başladım. Hatta 2-3 yıl çok da güzel para kazandım bu işten. 2000′li yılların başında hayata vizörden bakmamın verdiği keyfi hissetmeye başladım ve o yıllardan bu yana fotoğraf, bir anlam/anlatım biçimi, bir keyif alma aracı, kendimle kaldığım ve kendimi gördüğüm zamanlar oldu benim için.

2000′li yılların ortalarında Zonguldak’ta fotoğraf konuşan, birlikte bir şeyler üretmek isteyen 20 kadar kişi ile birlikte bir fotoğraf grubu olan Zonguldak Fotoğraf ve Sinema Topluluğu’nu (ZOFSAT) oluşturduk. Birlikte eğitimler verdik, geziler düzenledik, sergiler ve gösteriler yaptık. Tüm dünyada olduğu gibi kentimizde de fotoğrafa olan ilginin artması ve maalesef ZOFSAT’ın bu ilgiyi karşılama gücündeki dirençsizliği, bizleri yere daha sağlam basan, tüzel kişiliği ve karar organı olan, maddi ve manevi olarak kişi ve kurumlardan bağımsız bir oluşuma yöneltti. Bu düşünceler ile bir araya gelen çoğunluğu ZOFSAT kökenli 10 arkadaşım ile birlikte 2010 yılında Zonguldak Fotoğraf Derneği (ZFD) kuruldu ve bende bu oluşumda Kurucu Başkan olarak yer alarak 2 dönem Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüm.

Fotoğrafla ilgilenmeye başladığım yıllardan bu yana fotoğrafın çeşitli dallarından etkilendim. Yaklaşık bir 10 yıl sağa sola savrulup durdum. Son yıllarda, tam olarak kendimi bu türe dahil etmesemde “doğrudan fotoğraftan” daha çok hoşlandığımı, bu tarz ile kendimi daha iyi ifade edebildiğimi düşünüyorum. Kendimi bu türe tam olarak dahil edemememin sebebi ise; ülkemizdeki genel görüşün tersine ben bu tarzda çağdaş bir yaklaşımın, kurgunun, teknolojinin, belli sınırlar içresinde sonradan müdahalenin kötü ve sanat !! (fotoğrafın sanat olup olmadığı bile benim için bir muamma) dışı bir şey olmadığını düşünüyorum. Çünkü fotoğrafa müdahale, fotoğraf makinemizi elinize aldığımız anda başlıyor. Lens seçmek, film seçmek, kadrajı oluşturmak… Sadece bu seçimlerle bile gerçeğe müdahale etmiş oluyoruz. Bu nedenlerle “doğrudan fotoğraftan” hoşlanmakla birlikte, kendimi katı kurallara bağlı hissetmiyorum.

Belki birşeyler daha karalarım ilerde ;)